Słupski projekt pn. „Zarządzanie wodami opadowymi na terenie zlewni rzeki Słupi” znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Projekt dotyczy Działania 2.1. Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska, Typ projektów 2.1.5 Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Nabór wniosków trwał do 28.08.2020 r. Wyniki naboru opublikowano w dniu dzisiejszym na stronie NFOŚiGW. Całkowita wartość projektu to 30 509 557,88 zł, a wnioskowane dofinansowanie ze środków UE (Fundusz Spójności) wynosi 19 383 840,81 zł. Projekt M. Słupska uzyskał 64 na 68 możliwych. To największa liczba punktów jaką udało się zdobyć w historii wszystkich edycji konkursu.
Celem projektu pn. „Zarządzanie wodami opadowymi na terenie zlewni rzeki Słupi” jest zmniejszenie negatywnych oddziaływań zjawisk pogodowych jakie występują na terenie Miasta Słupska (podtopienia, wylewania, zalewania, a także okresy suszy). Jednym z podstawowych założeń przedmiotowego przedsięwzięcia jest poprawa retencjonowania wód opadowych i roztopowych oraz zwiększenie ich zagospodarowania w miejscu ich powstawania oraz wtórnego wykorzystywania. W ramach projektu szczególny nacisk położony zostanie na zagospodarowanie i wykorzystanie wód opadowych powstających na obszarze górnego tarasu (rejon położony na zachód od linii kolejowej Stargard – Gdynia), który w ostatnich latach zwłaszcza w rejonie ul. Zaborowskiej i Szczecińskiej został intensywnie zagospodarowany, zwiększając tym samym w istotny sposób spływ powierzchniowy na tereny niżej położone oraz obciążając dwa główne kolektory deszczowe nr VI (w ul. Piłsudskiego) i IX ( w ul. Szczecińskiej), które w czasie nawalnych deszczy stwarzają najwięcej problemów, m.in. w postaci zalania fragmentu ul. Szczecińskiej stanowiącej główne połączenie zachodniej ze wschodnią częścią miasta. Stąd też w projekcie ujęto działania nakierowane na zwiększenie potencjału retencji naturalnej, stymulowanie procesu samooczyszczania wód opadowych, gromadzenie deszczówki w miejscu powstawania.
Zakres projektu obejmować będzie:
- a) budowę zbiornika retencyjno – rozsączającego wody deszczowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Szczecińskiej w Słupsku. Zadanie to jest najważniejszą częścią całego projektu. Z uwagi na doskonałe warunki gruntowe przyjęta lokalizacja umożliwi retencję i sprawne rozsączenie wód deszczowych dotychczas odprowadzanych w kierunku rzeki Słupi kolektorem zlokalizowanym przy ulicy Szczecińskiej. Zaprojektowany system rozsączający przejmie wezbraną intensywnym opadem falę i przetrzyma ją rozsączając do gruntu piaszczystego. Zebrane wody opadowe będą wykorzystywane do nawadniania murawy, co w dużym stopniu odciąży spływ wód kolektorem.
- b) budowę dwóch otwartych zbiorników przy ul. Dywizjonu 303 i u zbiegu ul. Zaborowskiej i ul. Legionów Polskich wraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu. Zbiorniki oprócz swojej podstawowej funkcji – retencjonowania wody deszczowej będą pełnić także funkcję rekreacyjną, w związku z planowanym zagospodarowaniem terenu pod zieleń urządzoną. Realizacja zadania pozwoli zmniejszyć presję najbardziej rozwijającego się obecnie terenu w mieście Słupsk – osiedla Zachód na kolektory deszczowe nr IX i VI, zlokalizowane w ulicy Szczecińskiej i Piłsudskiego.
- c) likwidację powierzchni zasklepionej w rejonie ul. Bora Komorowskiego, Michałowskiego (parking), poprzez wprowadzenie nawierzchni ażurowych obsadzonych trawą, skwerów zieleni, ogrodów deszczowych.
- d) kompleksowe zadanie tworzenia tzw. trawników deszczowych na ulicach miasta, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru rewitalizacji, charakteryzującym się najwyższym udziałem powierzchni nieprzepuszczalnej (tworzenie ogrodów deszczowych/niecek/rowków odwadniających z roślinnością hydrofitową i odwadnianie w ten sposób chodników i części jezdni). Wytypowane ulice: Szczecińska, Grunwaldzka, Plac Dąbrowskiego, Padarewskiego, Grottgera. Powstanie łącznie 29 ogrodów deszczowych ww. lokalizacjach.
Przedsięwzięcie w pełni wpisuje się w przyjęty Uchwałą nr IV/50/19 z dnia 30.01.2019 r. Plan adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Słupska.
Najważniejsze efekty projektu:
- ochrona mieszkańców miasta terenów zurbanizowanych przed lokalnymi podtopieniami spowodowanych nawalnymi opadami deszczu, poprzez usprawnienie systemów odprowadzania wód opadowych i roztopowych,
- redukcja rodzaju zanieczyszczeń trafiających do odbiornika wraz z wodami opadowymi i roztopowymi poprzez przebudowę systemów odprowadzania wód opadowych i roztopowych, niwelując ryzyko przedostawania się ścieków sanitarnych do odbiorników,
- zapobiegnięcie zrzutowi wód opadowych silnie zanieczyszczonych z pierwszej fali spływu wód, poprzez zwiększenie możliwości retencyjnych zlewni,
- poprawa sytuacji hydrologicznej zlewni w okresach bezdeszczowych, poprawa mikroklimatu miasta, obniżenie kosztów utrzymania zieleni,
- poprawa sytuacji hydrologicznej zlewni w okresach bezdeszczowych, poprzez przyczynienie się do zwiększenia ilości wody w krajobrazie, wykorzystania wody w miejscu jej opadu, wydłużenie czasu obiegu wody ze zwiększeniem terenu biologicznie czynnego, poprzez zwiększenie powierzchni terenów pełniących rolę naturalnych zbiorników retencyjnych,
- zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej regionu oraz pozytywny wpływ na poprawę zdrowia i jakości życia mieszkańców miasta, poprzez podniesienie jakości środowiska przyrodniczego miasta (mikroklimat, bezpieczeństwo powodziowe, zwiększenie bioróżnorodności).