ISlupsk

Słupski projekt ekologiczny na pierwszym miejscu listy rankingowej

Słupski projekt ekologiczny na pierwszym miejscu listy rankingowej - islupsk.pl

Słupski projekt ekologiczny na pierwszym miejscu listy rankingowej - islupsk.pl

Słupski projekt pn. „Zarządzanie wodami opadowymi na terenie zlewni rzeki Słupi” znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

Projekt dotyczy Działania 2.1. Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska, Typ projektów 2.1.5 Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Nabór wniosków trwał do 28.08.2020 r. Wyniki naboru opublikowano w dniu dzisiejszym na stronie NFOŚiGW. Całkowita wartość projektu to 30 509 557,88 zł, a wnioskowane dofinansowanie ze środków UE (Fundusz Spójności) wynosi 19 383 840,81 zł. Projekt M. Słupska uzyskał 64 na 68 możliwych. To największa liczba punktów jaką udało się zdobyć w historii wszystkich edycji konkursu.

Celem projektu pn. „Zarządzanie wodami opadowymi na terenie zlewni rzeki Słupi” jest zmniejszenie negatywnych oddziaływań zjawisk pogodowych jakie występują na terenie Miasta Słupska (podtopienia, wylewania, zalewania, a także okresy suszy). Jednym z podstawowych założeń przedmiotowego przedsięwzięcia jest poprawa retencjonowania wód opadowych i roztopowych oraz zwiększenie ich zagospodarowania w miejscu ich powstawania oraz wtórnego wykorzystywania. W ramach projektu szczególny nacisk położony zostanie na zagospodarowanie i wykorzystanie wód opadowych powstających na obszarze górnego tarasu (rejon położony na zachód od linii kolejowej Stargard – Gdynia), który w ostatnich latach zwłaszcza w rejonie ul. Zaborowskiej i Szczecińskiej został intensywnie zagospodarowany, zwiększając tym samym w istotny sposób spływ powierzchniowy na tereny niżej położone oraz obciążając dwa główne kolektory deszczowe nr VI (w ul. Piłsudskiego) i IX ( w ul. Szczecińskiej), które w czasie nawalnych deszczy stwarzają najwięcej problemów, m.in. w postaci zalania fragmentu ul. Szczecińskiej stanowiącej główne połączenie zachodniej ze wschodnią częścią miasta. Stąd też w projekcie ujęto działania nakierowane na zwiększenie potencjału retencji naturalnej, stymulowanie procesu samooczyszczania wód opadowych, gromadzenie deszczówki w miejscu powstawania.

Zakres projektu obejmować będzie:

  1. a) budowę zbiornika retencyjno – rozsączającego wody deszczowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Szczecińskiej w Słupsku. Zadanie to jest najważniejszą częścią całego projektu. Z uwagi na doskonałe warunki gruntowe przyjęta lokalizacja umożliwi retencję i sprawne rozsączenie wód deszczowych dotychczas odprowadzanych w kierunku rzeki Słupi kolektorem zlokalizowanym przy ulicy Szczecińskiej. Zaprojektowany system rozsączający przejmie wezbraną intensywnym opadem falę i przetrzyma ją rozsączając do gruntu piaszczystego. Zebrane wody opadowe będą wykorzystywane do nawadniania murawy, co w dużym stopniu odciąży spływ wód kolektorem.
  2. b) budowę dwóch otwartych zbiorników przy ul. Dywizjonu 303 i u zbiegu ul. Zaborowskiej i ul. Legionów Polskich wraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu. Zbiorniki oprócz swojej podstawowej funkcji – retencjonowania wody deszczowej będą pełnić także funkcję rekreacyjną, w związku z planowanym zagospodarowaniem terenu pod zieleń urządzoną. Realizacja zadania pozwoli zmniejszyć presję najbardziej rozwijającego się obecnie terenu w mieście Słupsk – osiedla Zachód na kolektory deszczowe nr IX i VI, zlokalizowane w ulicy Szczecińskiej i Piłsudskiego.
  3. c) likwidację powierzchni zasklepionej w rejonie ul. Bora Komorowskiego, Michałowskiego (parking), poprzez wprowadzenie nawierzchni ażurowych obsadzonych trawą, skwerów zieleni, ogrodów deszczowych.
  4. d) kompleksowe zadanie tworzenia tzw. trawników deszczowych na ulicach miasta, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru rewitalizacji, charakteryzującym się najwyższym udziałem powierzchni nieprzepuszczalnej (tworzenie ogrodów deszczowych/niecek/rowków odwadniających z roślinnością hydrofitową i odwadnianie w ten sposób chodników i części jezdni). Wytypowane ulice: Szczecińska, Grunwaldzka, Plac Dąbrowskiego, Padarewskiego, Grottgera. Powstanie łącznie 29 ogrodów deszczowych ww. lokalizacjach.

 

Przedsięwzięcie w pełni wpisuje się w przyjęty Uchwałą nr IV/50/19 z dnia 30.01.2019 r. Plan adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Słupska.

Najważniejsze efekty projektu:

 

 

Exit mobile version