Przysięga żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Słupsku

0
325

Żołnierze WOT m.in. z Malborka, Sztumu, Słupska czy Kościerzyny wypowiedzą 5 grudnia słowa roty przysięgi wojskowej.

W najbliższą sobotę, 5 grudnia o godz. 10.00 na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku odbędzie się przysięga żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Słowa roty przysięgi wypowie 29 ochotników, którzy przed ponad dwoma tygodniami wcieleni zostali w szeregi gdańskiej brygady i ukończyli wyczerpujące 16-dniowe szkolenie podstawowe. Swoją służbę pełnić będą w podległych 7 PBOT batalionach lekkiej piechoty w Słupsku oraz Malborku.

Terytorialsi z całego województwa

Terytorialsi, którzy już niebawem wypowiedzą słowa roty przysięgi to mieszkańcy pochodzący z obszaru całego województwa pomorskiego.  Są wśród nich mieszkańcy Malborka, Sztumu, Tczewa, Słupska czy Kościerzyny. Unikatowy charakter służby w WOT pozwala łączyć życie codzienne ze służbą Ojczyźnie. Powoduje to, że oliwkowy beret noszą ochotnicy pochodzący często z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach i pasjach. Połączonych nierozerwalnym węzłem odpowiedzialności za losy Ojczyzny.

Ze względu na panującą sytuację epidemiczną Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują w trybie przeciwkryzysowym. Jednak nabór w szeregi 5 Rodzaju Sił Zbrojnych trwa nadal.

Cały proces szkolenia nowego terytorialsa trwa trzy lata i po tym czasie można uznać go za w pełni wyszkolonego żołnierza. Później doskonali on swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Do tego dochodzi udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powołania do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj